Birželio 15 d. muziejaus Tolerancijos centre įvyko VVGŽM muziejininkės, menotyros doktorantės Karinos Simonson paskaita apie vieno garsiausių Pietų Afrikos Respublikos (PAR) fotografų, litvako Davido Goldblatto kūrybą.
Į paskaitą susirinkusius svečius pasveikino Tolerancijos centro vadovė Ieva Šadzevičienė. Ji pabrėžė, kad Lietuvoje reta mokslininkų, tyrinėjančių PAR kultūrą, tai Lietuvoje vis dar neatrasta sritis.
Tolerancijos centro vadovė Ieva Šadzevičienė
K. Simonson paskaitą pradėjo nuotaikingu nutikimu iš D. Goldblatto gyvenimo. Pasak jos, D. Goldblattas yra vienintelis fotografas, drįsęs įsakinėti garsiajam Pietų Afrikos prezidentui Nelsonai Mandelai, kai 1994 m. buvo pakviestas jo fotografuoti.
„Kai Davidas Goldblattas atvyko į jo namus penktą valandą ryto, pamatė fotografavimui paruoštą ištaigingą krėslą. Paties Goldblatto žodžiais tariant, „jei nori sužlugdyti politiką, vienas geriausių būdų tai padaryti yra leisti jam paskęsti giliame ir minkštame fotelyje”. Vietoj to Goldblattas pareikalavo virtuvinės kėdės su tiesiu atlošu, kuo labai šokiravo Nelsono Mandelos darbuotojus. Tačiau fotografas buvo nenuginčijamas. Pareiškęs „Aš atėjau fotografuoti Mandelos, o ne baldų”, galiausiai jis gavo, ko pageidavęs, ir portretas išėjo būtent toks, kokio fotografas norėjo. Šis nedidelis įvykis puikiai iliustruoja vieno žymiausių Pietų Afrikos Respublikos fotografų Davido Goldblatto asmenybės charakterio bruožus – tiesos ieškojimą, principingumą, atkaklumą“, – teigė K. Simonson.
Susirinkusiems menotyrininkė pristatė D. Goldblato kūrybinį kelią, litvakiškas šaknis, prisiminė jo viešnagę Lietuvoje ir apsilankymą Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje prieš dvejus metus bei pademonstravo nuotraukas iš septynių D. Goldblato fotografijų ciklų.
|