Mėnesio istorija: Benciono Michtomo kūryba ir gyvenimo kontekstas

Publikuota: 2024-05-15
Renginio data: 2024 05 26 Visi renginiai
Gegužės 26 d. (sekmadienį) 14 val. Lietuvos žydų kultūros tapatybės muziejuje kviečiame į Vincento Klipčiaus paskaitą „Benciono Michtomo kūryba ir gyvenimo kontekstas“, po jos bus galimybė gyvai išvysti dvylika Michtomo darbų.

Tapytojas Bencionas Michtomas (1909–1941) – itin talentingas ir produktyvus menininkas, būręs aplink save visą intelektualinį tarpukario Vilniaus menininkų branduolį. Kūrė spalvingus, akiai patrauklius darbus, vaizduojančius litvakų gyvenimą.

Michtomas buvo ir plataus spektro iliustratorius, grafikas. Jo iniciatyva formuotas ryškus tarpukario tapytojų ir literatų sambūris „Jung Vilne“ (jid. Jaunasis Vilnius) – Michtomas sukūrė judėjimo logotipą, formavo meninę tapatybę.

Tapytojas prisidėjo ir prie ypatingo reiškinio Vilniuje – lėlių teatro suaugusiesiems „Maidim“ (jid. Išsišokėliai) scenografijos ir kostiumų dizaino kūrimo.

Visgi tiek tapytojo gyvenimas, tiek jo darbai gaubiami paslapčių. Kokioje aplinkoje augo Michtomas? Kuo ypatinga buvo S. Gurevič gimnazija ir kaip atrodė dailės fakultetas, įsikūręs tuomečiame Stepono Batoro universitete (dabar – VU)? Kokie motyvai ryškūs jo kūryboje, kokie simboliai jai būdingi, ar kūriniai turi įkvėpimo šaltinius, ar persipina su kita menine kūryba, ypač literatūra?

Michtomas sušaudytas 1941 metais, per karą išliko gana nedaug darbų, jie eksponuojami retai. Kiekviena proga išvysti šio tapytojo darbus ir kalbėti apie asmenybę – išskirtinė.

Paskaita nemokama.

„Mėnesio istorija“ – renginių ciklas, kas mėnesį viename iš muziejaus padalinių kviečiantis susipažinti su išskirtiniais eksponatais, išgirsti pasakojimų, pristatymų.