MUZIEJUJE ĮVYKO SEIMO KULTŪROS KOMITETO POSĖDIS

Publikuota: 2018-11-15
Lapkričio 14 d. muziejaus Tolerancijos centre įvyko išvažiuojamasis Seimo kultūros komiteto posėdis, skirtas žydų paveldo klausimams aptarti. Posėdyje dalyvavo komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis ir komiteto nariai, kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis, Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Emanuelis Zingeris, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Geros valios fondo l.e.p. direktorė Indrė Rutkauskaitė, VšĮ „Šiaurės Jeruzalė“ vadovė Anna Avidan, Vilniaus miesto savivaldybės atstovai. Valstybinį Vilniaus Gaono žydų muziejų atstovavo direktorius Markas Zingeris ir Tolerancijos centro bei Samuelio Bako muziejaus vadovė Ieva Šadzevičienė.

Seimo kultūros komiteto pirmininkas R. Karbauskis padėkojo už kvietimą posėdį surengti Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje ir informavo apie UNESCO pateiktą siūlymą 2020 m. paskelbti Vilniaus Gaono metais.

Muziejaus direktorius Markas Zingeris pristatė vystomus plėtros projektus – Litvakų kultūros ir tapatybės muziejaus kūrimą, Samuelio Bako muziejaus II etapą, istorinio Vilniaus geto bibliotekos pastato Žemaitijos g. įveiklinimą, Panerių memorialo sutvarkymą, Žako Lipšico muziejaus Druskininkuose rekonstrukciją.

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis išskyrė tris prioritetinius klausimus, kuriuos būtina išspręsti iki 2020 m.: tai kompleksinis Panerių memorialo sutvarkymas, paminklas žydų gelbėtojams ir sprendimas dėl Vilniaus didžiosios sinagogos įamžinimo.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky iškėlė apleistų žydų kapinių ir sinagogų tvarkymo ir priežiūros klausimus, lentelių ir paminklų prie Holokausto prisidėjusiems asmenims nuėmimo poreikį.

Po produktyvaus posėdžio jo dalyviai buvo pakviesti apžiūrėti muziejaus Tolerancijos centro ekspozicijas ir pernai Tolerancijos centro prieigose atidarytą Samuelio Bako muziejų.

Pauliaus Račiūno nuotraukos