Samuelio Bako muziejuje atidaryta airių paroda „Kelias namo“ |
← |
Publikuota: 2024-12-12
Airijos žydų meno ir kultūros komitetas (Jewish Arts and Culture Ireland, JACI) didžiuojasi galėdamas Vilniuje pristatyti novatorišką parodą, kurioje tyrinėjama nepaprastai turtinga Airijos žydų imigrantų patirtis, rašoma Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus pranešime žiniasklaidai.
Samuelio Bako muziejuje atidaryta paroda „Kelias namo: Airijos žydų kelionė nuo Kauno iki Korko ir dar toliau“. Jos autoriai – rašytojai, kino kūrėjai, dailininkai, profesionalai ir mėgėjai – nagrinėja iš kartos į kartą perduodamas tradicijas, kultūros normų pokyčius ir protėvių balsus, galingai atskambančius dabartyje. Kaip praeitis atsiskleidžia dabarties kūriniuose? Kaip protėvių istorija lemia tai, kuo esame šiandien?
Airijos ambasadorės Lietuvoje Seadhnos MacHugh žodžiais, parodoje jautriai ir kūrybingai atveriamos emigracijos, diasporos, tapatybės, nuotykių, netekties ir džiaugsmo temos.
„Visos jos sulaukia atgarsio tiek airių, tiek ir lietuvių širdyse, – pabrėžė S. MacHugh. – Emigracijos priežasčių buvo įvairių: kai kurie leidosi ieškoti nuotykių, tačiau dauguma gimtuosius namus paliko tiesiog gelbėdami savo gyvybę. Jie bėgo nuo bado arba antisemitizmo – nei vienam, nei kitam šiandien neturėtų būti vietos mūsų visuomenėje.“
Per parodos kūrinius, archyvinę medžiagą ir parodos filmą „Der Veg Abhaile. Kelias namo“ atskleidžiama žydų imigrantų kelionė: nuo išvykimo iš Lietuvos ir aplinkinių šalių iki namų, bendruomenių ir tapatybės kūrimo Airijoje.
Parodos kuratorius Saulas Woolfsonas įsitikinęs, kad tai pirmoji šiandien kuriančių Airijos žydų menininkų kolektyvinė paroda, kurią sudaro specialiai jai kurti darbai.
„Autoriai netyrinėja praeities, bet į ją žvelgia per dabar kuriamą meną. Klausiame, kodėl ir kaip vienas ar kitas menininkas pasirenka kūrybos objektą ir kaip tas objektas yra paveiktas jo asmeninės ar giminės praeities, – kalbėjo kuratorius. – Taip pat paroda tyrinėja Airijos žydų tapatybę: esi airis ar žydas, o gal – ir tas, ir tas, ir ar tai apskritai svarbu? Jauti dichotomiją, o gal jautiesi visai komfortabiliai?“
Parodos ašis – įtaigus dokumentinis filmas apie meno kūrybą, migrantų patirtis ir namų paieškas „Der Veg Abhaile“, sukurtas kylančios žvaigždės Hannah`os Bloom. Filme, kuriam muziką parašė Stephenas Rennicksas, atsiskleidžia Airijos žydų menininkų, tarp jų – ir garsaus kino režisieriaus Lenny Abrahamsono (lietuvių žiūrovams gerai žinomi jo filmai „Frenkas“, „Kambarys“ – aut. past.), apmąstymai. Personažai svarsto, kaip jų kūrybą lemia žydiška tapatybė: vieniems tai šeimos paslapčių „detektyvai“, kitiems – komiški vaikystės personažai, tretiems – begalinės kelionės pojūtis.
Anot Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus direktoriaus Simono Strelcovo, paroda nėra tik kūrinių ir istorijų rinkinys, bet ir liudijimas apie atsparumą, drąsą ir ištvermę tų, kurie išvyko už savo tėvynės ribų. „Tai ir praeities kronika, ir veidrodis, atspindintis mūsų dabartį, ir langas į mūsų ateitį“, – teigė muziejaus vadovas.
Parodą surengė Airijos žydų meno ir kultūros komitetas – 2022 metais įkurta organizacija. Ji propaguoja Airijos žydų meną, paveldą ir kultūrą, skatina kitų mažumų ir etninių grupių bendradarbiavimą. Parodą surengti padėjo Airijos užsienio reikalų ministerija ir Airijos ambasada Vilniuje.
Paroda „Der Veg Abhaile. Kelias namo“ Samuelio Bako muziejuje (Naugarduko g. 10) veiks iki 2025 m. kovo 20 dienos.
Mikos Savičiūtės ir Pauliaus Račiūno nuotraukos
↑ | ← |