10.24: Tarptautiniame seminare – pilietinės drąsos pavyzdžiai |
← |
Publikuota: 2024-10-17
Renginio data: 2024 10 24 Visi renginiai
Spalio 23-24 dienomis Sugiharos fondas „Diplomatai už gyvybę“ ir Švedijos ambasada Lietuvoje rengia tarptautinį seminarą „Sugihara, Zwartendijkas ir Wallenbergas – pilietinės drąsos pavyzdžiai, aktualūs šiuolaikiniam pasauliui“ anglų kalba.
Seminaras rengiamas Kaune, Ąžuolyno bibliotekoje (spalio 23 d.) ir Vilniuje, Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejuje (spalio 24 d. 15 valandą).
Seminare bus prisimenami diplomatai Čijunė Sugihara, Janas Zwartendijkas ir Raoulis Wallenbergas, nepaprasti pilietinės drąsos žygdarbiai, kurie formavo mūsų istoriją ir tebėra aktualūs šiandien.
SEMINARO PROGRAMA LITVAKŲ MUZIEJUJE (Pylimo g. 4A):
15.00 – 15.10 Sveikinimo kalba
15.10 – 15.30 Švedijos ambasadorius Lietuvoje Larsas Wahlundas: „Diplomatijos vaidmuo šiandieniniame pasaulyje ir žymių diplomatų pamokos – žinomos, pamirštos, nežinomos“
15.30 – 15.40 Klezmer muzika atliekama Semmy Stahlhammeris
15.40 – 16.00 Prof. Bengtas Jangfeldtas, knygos „Budapešto herojus: Raoulio Wallenbergo triumfas ir tragedija“ autorius
16.00 – 16.20 Arlette Stuip (Nyderlandai), Sugiharos anūkė: „Zwartendijko maitintoja Abraham Liwer“
16.20 – 16.30 Klezmer muzika atliekama Semmy Stahlhammerio
16.30 – 16.50 Hikari Bun (Heidelbergo universiteto doktorantė
16.50 – 17.20 Diskusija: dr. Linas Venclauskas / dr. Simonas Strelcovas
17.20 – 17.40 Klezmer muzika atliekama Semmy Stahlhammerio.
Diskusijose dalyvauja:
Larsas Wahlundas, Švedijos ambasadorius Lietuvoje.
Bengtas Jangfeldtas yra slavų kalbos profesorius, tyrinėtojas ir daugelio knygų bei biografijų autorius. Jo biografija „Axel Munthe: The Road to San Michele“ 2003 m. laimėjo Švedijos akademijos premiją; biografija apie mitais apipintą rusų poetą Vladimirą Majakovskį (2007 m.) buvo apdovanota prestižine Augusto premija už geriausią metų negrožinės literatūros knygą. Parašė Josifo Brodskio (2010 m.) ir R. Wallenbergo (2012 m.) biografijas, 2023 m. jis paskelbė Nobelio šeimos biografiją „Nobelio šeima: švedų genijai carinėje Rusijoje“.
Arlette Stuip-Liwer – šeimos istorijos tyrinėtoja; jos senelius ir tetą išgelbėjo Sugihara ir Zwartendijkas, kai prasidėjus Antrajam pasauliniam karui jie atvyko į Lietuvą iš Lenkijos ir čia buvo įstrigę sovietų okupacijoje. Arlette praleido dešimtis metų rekonstruodama ir tyrinėdama savo šeimos istoriją.
Hiraki Bun – Heidelbergo universiteto (Vokietija) doktorantė, jos tyrimų tema yra „Remembering for „never again“: Holokausto atminties reikšmės ir Antrojo pasaulinio karo pamokos japonams po liudininkų eros“. Atlikdama tyrimą, ji apklausė apie 50 japonų lankytojų Sugiharos namų muziejuje Kaune.
Dr. Linas Venclauskas yra istorikas, dėsto Vytauto Didžiojo universiteto Istorijos katedroje, taip pat dirba Sugiharos fonde „Diplomatai už gyvybę“, kuris valdo Sugiharos namų muziejų – buvusį Japonijos konsulato pastatą Kaune. Jo moksliniai interesai yra antisemitizmas, Holokaustas, II pasaulinio karo pabėgėliai regione.
Dr. Simonas Strelcovas – istorikas, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus direktorius, monografijų apie Antrojo pasaulinio karo pabėgėlius Lietuvoje, Č. Sugiharos ir J. Zwartendijko gelbėjimo darbus autorius.
Renginį remia Švedijos institutas.
Nuotraukoje Nyderlandų garbės konsulas Kaune Janas Zwartendijkas su dukra Edita Kaune, 1940 m. Sugiharos namų archyvo nuotr.
Pauliaus Račiūno nuotraukos
↑ | ← |