Mėnesio eksponatas

Publikuota: 2024-05-30
  Vilniaus mugė 1916 m.,atvirukas, 13,8 x 8,9 cm, apsk. Nr. VŽM 9187

Pirmojo pasaulinio karo laikų spalvotas atvirukas išspausdintas Berlyne 1916 m. Atvirlaiškio reverse leidyklos duomenys: Hollerbaum & Schmidt, Berlin N 65.

Atvirukui panaudotas Manfredo Bühlmanno spalvotas piešinys: stilizuota trijų spalvų (geltona, žalia, raudona) gėlių puokštė ir juodos spalvos užrašai penkiomis kalbomis:
vokiečių Ausstellung der Wilnaer Arbeitsstuben 1916,
lietuvių – Vilniaus miesto darbo namų paroda 1916 m.,
lenkų – Wystawa domów pracy miasta Wilna 1916 r.,
baltarusių – Wystaüka damoü pracy miesta Wilna 1916 h.,

Piešinys su juodu apvadu, apvado apačioje – piešinio autoriaus pavarde: „M. BÜHLMANN“.

1915 m. rugsėjį vokiečių kariuomenė užėmė Vilnių. Okupuoto Vilniaus vokiečių administracija atkreipė dėmesį į Vilniaus Kaziuko mugės ekonominę ir socialinę reikšmę ir 1916 m. tęsė ilgametę Vilniaus mugės tradiciją.

Vilniaus dirbtuvių paroda (vokiškas pavadinimas Ausstellung der Wilnaer Arbeitsstuben) vyko 1916–1918 m. buvusiuose Pacų rūmuose Didžiojoje g. 43 (dab. Didžioji g. 7). Paroda užėmė daug salių ir buvo suskirstyta į lietuvių, lenkų, baltarusių ir žydų liaudies meno skyrius. Pagrindiniu renginio akcentu tapo vietinių amatininkų kūrybiškumo demonstravimas, amatų dirbtuvių organizavimas ir rankdarbių pardavimas. Parodą kuravo architektas, menotyrininkas Manfred Bühlmann (1885–1955).

Vokiečių administracija pasirūpino spalvotų proginių atvirukų leidyba. Daugumą šių „suvenyrinių“ atvirlaiškių įsigijo vokiečių armijos kareiviai ir siuntė juos savo draugams ir giminaičiams.

Šaltiniai:
2. Raimundas Marius Lapas, Spalvingi plakatai – pilkos praeities liudininkai(prieiga per internetą, žiūrėta 2024-02-22: https://draugas.org/key/2015_reg/2015-08-29-DRAUGAS.pdf)
3. Vilnius Pirmojo pasaulinio karo metais: Dainiaus Raupelio kolekcija; fotografijų albumas / sudarytojai: Žygintas Būčys, Dalia Keršytė; Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2021

Parengė VGŽIM fotografijų rinkinio kuratorė Olga Movšovič