VGŽIM KVIEČIA Į VILNIAUS GETO LIKVIDAVIMO SUKAKTIES RENGINIUS (Dėmesio – keitėsi renginio data)

Publikuota: 2023-09-06
Rugsėjo 23-iąją Lietuvoje minėsime Vilniaus geto antinacistinio pasipriešinimo ir likvidavimo 80 metų sukaktį. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus (VGŽIM) šiuos įvykius įprasmins visa virtine renginių – Varšuvos geto muziejaus paroda, ekskursijomis, dokumentine programa „Kino istorijos žydų istorijos muziejuje" ir ją lydinčiomis diskusijomis.

Pirmasis ciklo renginys įvyks rugsėjo 12 dieną, 18 valandą Samuelio Bako muziejuje (Naugarduko g. 10). Tai Lenkijos instituto Vilniuje iniciatyva atidaroma Varšuvos geto muziejaus paroda „Gyvųjų miestas / mirusiųjų miestas“.

Rugsėjo 19 dieną, 17 valandą kviečiame į turą po Didįjį Vilniaus getą. Dalyviai aplankys svarbiausias vietas, pastatus, kurie nebyliai pasakoja skaudžią Vilniaus žydų istoriją. Turas, vedamas Holokausto ekspozicijos ir Panerių memorialo skyriaus vedėjos Renatos Titovienės, prasidės prie Žemaitijos gatvės 4-ojo namo. Registruokitės el. paštu renata.titoviene@jmuseum.lt

Rugsėjo 19 dieną, 18 valandą muziejus kvies į diskusiją „Pabėgę, bet ne bejėgiai. Lenkijos žydai pabėgėliai Vilniuje 1939–1944 metais“. Diskusija vyks Lietuvos nacionalinės bibliotekos Konferencijų salėje, dalyvaus dr. Simonas Strelcovas, dr. Eleonora Bergman (Lenkija), moderuos dr. Lara Lempertienė.

Keturis vakarus Anatolijaus Šenderovo salėje (Naugarduko g. 10) bus rodoma dokumentine programa „Kino istorijos žydų istorijos muziejuje“ apie Lietuvos žydų bendruomenę, jos likimą. Kino vakarai – nemokami, jų pradžia 18 valandą.

Kino programą rugsėjo 20 dieną pradės Loïco Salfati dokumentinis filmas „Vilniaus Didžiosios sinagogos paslaptys“. Režisierių kalbins rašytoja, VGŽIM kultūros programų koordinatorė Aneta Anra. Filmas bus rodomas lietuvių ir anglų kalbomis su lietuviškais subtitrais.

Rugsėjo 21 dieną bus rodomas dokumentinis filmas „Samuel Bak: Painter of Questions“. Prieš seansą diskutuos Samuelio Bako parodos kuratorė menotyrininkė Ieva Šadzevičienė, poetė Indrė Valantinaitė, pokalbį modernuos A. Anra.

Rugsėjo 22 dieną muziejaus kino salės ekrane – užsienio archyvuose saugomi litvakų Vilniaus dokumentiniai kadrai ir kultiniu tapusio filmo „Šoa“ (rež. Claude`as Lanzmannas) ištrauka apie Panerius. Renginio įžangoje prieš peržiūrą diskutuos istorikas dr. Norbertas Černiauskas, muziejininkas Mantas Šikšnianas, pokalbį modernuos VGŽIM vadovas dr. Simonas Strelcovas.

Rugsėjo 24 dieną, 11 valandą Panerių memoriale (Memorialo g. 15) įvyks ekskursija apie Panerių pabėgimo tunelį. Masinių žudynių vietoje, nuo 1943 m. naciams siekus nuslėpti nusikaltimų pėdsakus, buvo įkalinta 80 žmonių, turėjusių ekshumuoti ir deginti sušaudytųjų palaikus. Tokia pati lemtis būtų laukusi ir jų pačių, tačiau kaliniai nusprendė išsigelbėti... (RENGINYS PERKELTAS IŠ RUGSĖJO 16 DIENOS.)

Rugsėjo 26 dieną bus rodomas Dovilės Gasiūnaitės dokumentinis filmas „Jerzy Orda. Anarchistas pagal šv. Augustiną“ (lietuvių ir lenkų kalbomis su lietuviškais subtitrais). Filmas rodomas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiaus įteikimo Jerzy Ordai proga, apdovanojimas bus įteiktas išgelbėto vaiko sūnui Pawełui Zienowicziui ir Wojciechui Zagałai. Jiedu, taip pat Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo projekto vadovė Danutė Selčinskaja ir filmo prodiuserė Ilona Lewandowska dalyvaus diskusijoje, ją modernuos LRT KLASIKOS žurnalistė Jolanta Kryževičienė.