Mėnesio eksponatas

Publikuota: 2023-05-31

Elena Nona Zavadskienė, „Rašytojas Grigorijus Kanovičius“,
1992, drobė, aliejus, 90 x 130, apsk. nr. VŽM 1474

Dailininkė Elena Nona Zavadskienė įvairiomis technikomis sukūrė ištisą Lietuvos menininkų, rašytojų, aktorių ir režisierių portretų galeriją. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus rinkiniuose saugomi keturi Zavadskienės darbai, figūrinė kompozicija bei Adomo Jacovskio ir Grigorijaus Kanovičiaus portretai. Dailininkės portretuojami asmenys – talentingos, stiprios asmenybės, pasižyminčios kritiniu požiūriu į supantį pasaulį. Dailininkė puikiai jaučia bei perteikia modelio charakterį. Kiekvienoje drobėje vaizduojama ryški, savo mąstysena, emocijomis ir gyvenimo patirtimi išsiskirianti individualybė.

Grigorijaus Kanovičiaus (1929–2023) – prozininko, kino ir teatro dramaturgo, poeto, vertėjo – portretas sukurtas 1992 metais. Tai stiprus ir taiklus portretuojamo asmens vidinės būsenos atspindys. Žiūrovui leidžiama pajausti tą neapčiuopiamą formos ir turinio vienybę. Portretuojamas asmuo žiūri ne į žiūrovą – jo žvilgsnis nukreiptas į ateitį. Laisva, virtuoziška tapybos technika, ryškus koloritas ir apgalvotas dinamiškas kompozicinis sprendimas suteikia portretui vidinės energijos, tai liudija išskirtinį portreto autorės talentą.

Tapytoja Elena Nona Zavadskienė gimė 1943 m. Odesoje, Ukrainoje. 1962 m. baigė Odesos teatro dailės technikumą. Parodose dalyvauja nuo 1966 metų. Lietuvos dailininkų sąjungos narė nuo 1975 metų. Surengė asmenines parodas Lietuvoje, Baltarusijoje, Belgijoje, Japonijoje, Italijoje, JAV, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Lenkijoje, Nyderlanduose, Pietų Korėjoje, Prancūzijoje, Ukrainoje, Venesueloje, Vengrijoje, Vokietijoje. Jos kūrinių turi Nacionalinis dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos dailės fondas (LDS), Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejus, Tokijo Tamos meno universiteto muziejus bei privatūs kolekcininkai.

Parengė VGŽIM dailės rinkinio saugotoja-tyrinėtoja Irina Nikitina