Muziejų naktis. Performanso premjera: 11 LEGENDŲ APIE PABAISAS IR AKMENINIUS HEROJUS

Publikuota: 2023-05-08

20 val. Samuelio Bako muziejuje įvyks išskirtinio multikultūrinio šešėlių teatro, muzikos ir animacijos performanso premjera. Jo autorė Marija Kutniakova, išlikusi gyva per Mariupolio dramos teatro bombardavimą, jau metus gyvena Vilniuje. Kadaise Marija vaidino Mariupolio mėgėjų teatre, o paskui savo akimis matė, kaip naikinamas gimtasis miestas, niokojamos kultūros vertybės. Marijos performanso pavadinimas – „11 legendų apie pabaisas ir akmeninius herojus“ – yra aliuzija į akmenis kaip jaukumo – namų, savojo miesto – simbolį. Muziejai, teatras, kiti puošnūs Mariupolio pastatai subombarduoti. Atlikdama performansą, Marija įsikūnys į žmogų, bandantį iš griuvėsių prikelti buvusį pasaulį – po kruopelytę renkantį ekspozicijos likučius ir besistengiantį atstatyti tai, ko nebėra. „Tarp kažkieno akmeninių sienų buvo nuspręstas mano šalies likimas, o kažkur gyveno šeima, dėl to sprendimo likusi be namų. Rekonstrukcijos, remontai, pertvarkymas – visa tai keičia pastato paskirtį, tačiau jo esmę sukuria žmonės. Namas be žmonių yra tik sienos, akmenys. Kiekvieną pastatą galima atstatyti ar perkeisti, sukurti laimės arba teroro atmosferą. Performanse pasistengsime įsiklausyti, ką kalba Rytų Ukrainos pastatai, kur vyksta kova dėl kiekvieno akmens“, – apie idėją pasakoja autorė. Performanse pamatysime šešėlių teatrą, lydimą animacijos, ir išgirsime muzikos lydimą pasakojimą.

Performanse kartu su Marija dalyvaus aktorė Jovita Jankelaitytė.

Iliustracijos ir animacija – VŠĮ „Shtuka“, esančios Kyive.