RESTAURUOTA JEHOŠUA KOVARSKIO TAPYBOS DARBŲ KOLEKCIJOS DALIS

Publikuota: 2020-11-19

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus, vykdydamas pagrindinę eksponatų išsaugojimo ateities kartoms misiją, šiemet restauravo keturis Jehošua Kovarskio tapybos darbų kolekcijos paveikslus: „Be pavadinimo" (drobė, aliejus, 127,5 x 107,2 cm), „Žalias lapas" ( drobė, aliejus, 127 x 101,5 cm),  „Pagonis" (drobė, aliejus, 106,5 x 114 cm), „Žmogus yra vienišas" (drobė, aliejus, 101,5 x 76,2 cm).

2019 metais dailininko J. Kovarskio žmonos Corinne Chohem giminaičiai Davidas Finkelsteinas ir Sandy ir Gilad Ben-Artzi iš JAV muziejui padovanojo 29-ias didelio formato aliejiniais dažais tapytas autoriaus drobes.

J. Kovarskis (1907 Vilnius–1967 Los Andželas) būdamas septyniolikos išvyko į Palestiną, mokėsi Becalelio dailės ir amatų mokykloje Jeruzalėje, dirbo scenografu Tel Avivo hebrajų teatre ir net svajojo tapti aktoriumi. 1928 m. grįžo į Vilnių, vėliau vis blaškėsi tarp Prancūzijos ir Palestinos. Įkūrus Izraelio valstybę, jis apsistojo Cfato mieste, kuriame tuo metu būrėsi dailininkų kolonija, o 1951 m. su žmona emigravo į JAV. Tapyboje J. Kovarskis atgaivina antikos ir skandinavų mitus, pasakoja Afrikos ir Meksikos legendas bei Biblijos istorijas.

Daugelis dovanotų J. Kovarskio drobių restauruotinos. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus gautus dovanų šio Lietuvos žydų kilmės dailininko kolekcijos darbus palaipsniui restauruoja.

Šių keturių J. Kovarskio tapybos darbų  restauravimą  finansavo Lietuvos kultūros taryba.