Mėnesio eksponatas

Publikuota: 2019-12-04

Iljos Bereznicko ankstyvosios kūrybos darbas, skaudžios jo tautos istorijos reminiscencija.

VŽMP 3877
Ilja Bereznickas
POGROMAS. 1972, linoraižinys, 26,5 x 22,3 cm

1995 m. perdavė Ilja Bereznickas
©VVGŽM fondai

Menininkas gimė Vilniuje 1948 metais, 1965-aisiais baigė Vilniaus keturmetę meno mokyklą, 1970-aisiais – Kauno politechnikos institutą, įgijo architekto specialybę. Nuo 1970 metų aktyvus karikatūros parodų dalyvis, bendradarbiavo anuomečiame satyros žurnale „Šluota“, tai jauną menininką paskatino stoti į Aukštuosius režisūros kursus Maskvoje (1982–1985), įgijo animacinių filmų režisieriaus specialybę. Nuo 1981 metų – Lietuvos dailininkų sąjungos narys, 1988-aisiais tapo Lietuvos kinematografininkų sąjungos nariu. Nuo 1970 metų iliustravo knygas. Nuo 1985-ųjų iki dabar (su pertraukomis) dirba animacinių filmų režisieriumi ir dailininku. Sukūrė apie 15 animacinių filmų, bene garsiausias iš jų – „Baubas“ (1987). I. Bereznicko filmai ir karikatūros apdovanoti tarptautiniuose kino festivaliuose ir parodose. Nuo 1993 metų JAV, Niujorke, 4 metus dirbo J. Zanderio legendinio animacinio filmo „Tomas ir Džeris“ režisieriaus studijoje. Su Lietuvos konsulatu suorganizavo kelias Lietuvos dailininkų parodas Niujorke ir Čikagoje. 2002-aisiais Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedroje I. Bereznickas įsteigė animacijos specialybę, parengė vadovėlį „Animacijos menas“. 2003–2004 metais Niujorke School of Visual Art dėstė animaciją. Iljos Bereznicko filmografiją sudaro daugiau kaip 30 animacinių filmų, kuriems jis kūrė scenarijus ir kuriuos režisavo, buvo šių filmų dailininkas statytojas. Dirbo animacinių filmų režisieriumi ir animatoriumi Norvegijos, JAV, Izraelio, Rusijos, Ukrainos kino studijose. Lietuvoje išleistos 5 jo knygos, paskutinė – „Animacija nuo idėjos iki ekrano“ (2017), Lietuvos ir užsienio leidyklos (Lenkijoje, Izraelyje, JAV) išleido apie 30 jo iliustruotų knygų vaikams. Daugiau kaip 2000 iliustracijų ir karikatūrų publikuotos Lietuvos ir užsienio žurnaluose ir laikraščiuose. I. Bereznicko darbai pelnė prestižinių apdovanojimų tarptautiniuose kino festivaliuose, knygų iliustracijų ir karikatūrų bienalėse Lietuvoje ir svetur. Dėstydamas Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedroje docentas I. Bereznickas išaugino ne vieną jaunų animacijos kūrėjų kartą. 2014 metais jo veikla įvertinti ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“, 2015 metais Fredrikstado animacijos festivalyje Norvegijoje Ilja Bereznickas už viso gyvenimo laimėjimus apdovanotas „Auksiniu Gunaru“ (Golden gunnar-Lifetime Achievement).

Parengė Pagalbinio fondo saugotoja-tyrinėtoja Jovita Stundžiaitė-Olšauskienė