Lietuvos žydai už geležinės uždangos

Dėl išsamesnės parodos informacijos maloniai prašome kreiptis:
Saulė Valiūnaitė
Tel.: +370
El. paštas:
saule.valiunaite@jmuseum.lt, muziejus@jmuseum.lt

Parodos aprašas

Paroda „Lietuvos žydai už geležinės uždangos“ buvo kuriama su tikslu paskatinti Lietuvos ir kitų šalių gyventojų domėjimąsi šia aktualia ir istoriografijoje bei muziejų praktikoje nauja tema, ieškoti atsakymų į probleminius šio kontraversiškai vertinamo laikotarpio klausimus ir stereotipus.

2014 m. muziejuje atidaryta paroda sulaukė didelio lankytojų susidomėjimo. Ją savo recenzijose palankiai įvertino žymūs Lietuvos ir užsienio mokslininkai. Šiuolaikiški mobilūs lengvos konstrukcijos ištraukiami stendai suteikia galimybę parodą pristatyti Lietuvos kultūros ir švietimo įstaigų erdvėse, taip pat rengti edukacinius seminarus ir kitus renginius skatinant visuomenę daugiau domėtis Naujausių laikų istorijos problemomis.

Remiantis muziejaus fonduose ir šalies archyvuose esančiais unikaliais šaltiniais bei amžininkų atsiminimais parodoje pristatyti iki šiol visuomenėje mažai žinomi istoriniai faktai:

• apie žydų padėtį Lietuvoje pirmosios sovietinės okupacijos metais: turto nacionalizavimą,  kultūros suvaržymus,  politinį persekiojimą, trėmimus;
  • apie Holokaustą išgyvenusios negausios bendruomenės pastangas, nepaisant suvaržymų, atgaivinti tradicinį gyvenimą: religiją, kultūrą, švietimą pokario metais;
  • apie atviras stalinines kosmopolitų ir gydytojų-žudikų kampanijas, švietimo, religijos, kultūros,  Holokausto atminties suvaržymus, jidiš kalba kuriančių intelektualų persekiojimą, apribojimus profesinėje karjeroje;
  • Apie pastangas puoselėti tapatybę šeimos rate, meninę saviveiklą; pirmuosius bandymus profesionalioje literatūroje, tiesa, leistinuose rėmuose, paliesti žydų atminties ir tragedijos problemas;
  • Apie kovą už žmogaus teises ir repatriacijos į Izraelį bangas;
  • Apie  Lietuvos žydų tapatybės proveržius Sąjūdžio metais.
  •
Kilnojama paroda pagal poreikį gali būti pristatyta su muziejaus istorikų parengta profesionalia paskaita ir diskusijomis.

Parodos techniniai duomenys

Dvidešimt vienas mobilus ištraukiamas dvipusis (1 metro pločio ir 2 metrų aukščio) stendas: tekstai, nuotraukų aprašymai ir informacija lietuvių ir anglų kalbomis, – skirti eksponuoti ir Lietuvos mokyklose, ir šalies muziejų ar kultūros įstaigų erdvėse Lietuvoje bei užsienyje; Pagal poreikį gali būti eksponuojama pilna parodos versija arba atskiros teminės dalys.

Žemiau pateikiami stendai su pagrindinių temomis ir potemėmis:

I tema: „Tarp Scilės ir Charibdės“: 1940–1941 m. (7 stendai):
1 stendas – Propaganda
2 stendas – Nacionalizacija
3–4 stendai – Kultūros suvaržymai ir ideologinis persekiojimas
5 stendas – Pasipriešinimas
6–7 stendai – Trėmimai
(pirmą ir antrą sovietų okupaciją atskiriantis stendas, skirtas Holokaustui)

II tema: „Pastangos atkurti bendruomenės gyvenimą“: 1944 m. pab.–1948 m.
(4 stendai):
1 stendas – Bendruomenės susibūrimas
2 stendas – Pirmieji atminties ženklai
3 stendas – Katastrofos vaikai
4 stendas – Muziejaus paveldo išsaugojimas

III tema : „Iliuzijų žlugimas“: 1948–1955 m. (2 stendai):
1 stendas – Stalino persekiojimai
2 stendas – Nuo kontrolės link naikinimo

IV tema: „Išsaugoti tėvų kalbą“: 6–8 deš. (4 stendai):
1 stendas – Saviveikla
2 stendas – Kultūra ir literatūra
3 stendas – Šeima - kalbos ir tradicijų saugotoja