Apie ekspoziciją |
← |
2024 m. sausio 18 dieną atidarytas Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejus (LŽKTM) – naujas ir didžiausiais Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus padalinys, lakoniškai, neoficialiai vadinamas Litvakų muziejumi.
Įsikūręs sostinės Pylimo gatvėje 4A, buvusiame žydų gimnazijos „Tarbut“ pastate, LŽKTM yra pirmasis šalies muziejus, kuriame taip įvairiapusiškai ir išsamiai pristatoma Lietuvos žydų istorija, kultūra, papročiai, skirtingi istorinės kasdienybės siužetai. Viršutiniame aukšte veikia vieno žymiausių XX amžiaus Lietuvos žydų dailininkų vilniečio Rafaelio Chvoleso muziejus.
Didelis dėmesys skiriamas ir kitiems Lietuvoje gimusiems, gyvenusiems ar su ja susijusiems pasaulinio garso litvakams. Tarp jų – Nobelio premijos laureatai Aaronas Klugas ir Bernardas Lownas, menininkai Markas Antokolskis, Jacques`as Lipchitzas, Neemija Arbitblatas, Holivudo žvaigždės Ruth Roman, Alas Jolsonas, Laurence`as Harvey`us.
Keturių aukštų pastate įrengta 17 šiuolaikiško dizaino ekspozicijų (projekto autorius – architektų biuras „Processoffice“, vyriausiasis architektas Vytautas Biekša). Lankytojams rodomi ne tik autentiški eksponatai, bet ir sudaryta galimybė interaktyviai įsitraukti į Lietuvos žydų istorijos pažinimą.
Pirmasis pastato aukštas skirtas lankytojų pasitikimui, aptarnavimui, taip pat jame veikia edukacinių užsiėmimų salė. Muziejaus ekspozicijos išsitenka kituose trijuose aukštuose.
Pirmajame ekspozicijos aukšte atskleidžiami reikšmingi įvykiai ir reiškiniai, formavę Lietuvos žydų kultūrą, tapatybę ir kasdienį gyvenimą: pristatomas istorinis kontekstas, judaizmo religija, gyvenimas štetle, žydų kalbos ir kiti bendruomenės gyvenimą lėmę aspektai.
Antrasis ekspozicijos aukštas skirtas Lietuvos žydų kūrybai ir pasaulietinei kultūrai: literatūrai, muzikai, teatrui, dailei. Taip pat čia galima pasiklausyti Lietuvos žydų pasakojimų apie jų pačių ir jų šeimos narių santykį su gimtine ir apmąstyti, kokie veiksniai formavo Lietuvos žydų tapatybę.
Trečiajame ekspozicijos aukšte įsikūręs Rafaelio Chvoleso muziejus. Per vieno žmogaus gyvenimo istoriją atskleidžiami sudėtingi XX amžiaus pirmos pusės įvykiai ir jų nulemti likimai. Dailininko kūrinius muziejui padovanojo Paryžiuje gyvenantys sūnūs Milijus ir Alexandre`as.
Litvakų muziejus pritaikytas ir mažiesiems lankytojams. Beveik kiekvienoje ekspozicinėje salėje juos pasitinka žaidimai, dėlionės ir kitos įtraukios pažinimo priemonės, skatinančios kūrybiškumą ir padedančios pažinti Lietuvos žydų bendruomenės istoriją.
Istorizmo architektūros pastatas (architektas Tadeuszas Maria Rostworowskis) buvo reikšmingas Vilniaus žydų gyvenimo centras. 1915 metais gydytojas Josifas Epšteinas įsteigė žydų gimnaziją dėstomąja hebrajų kalba, nuo 1916-ųjų mokyklai išnuomotos patalpos Pylimo g. 4. Steigėjui mirus per šiltinės epidemiją, gimnazija pavadinta jo vardu. XX amžiaus 3-iajame dešimtmetyje gimnaziją pradėjo globoti organizacija „Tarbut“ (hebr. k. „kultūra“), mokykla pavadinta „Tarbut“.
Lietuvos žydų istorija, jų nuveikti darbai ir pasiekimai svarbūs ne tik Lietuvoje – emigravę į įvairius pasaulio kampelius žydai prisidėjo prie mokslo, kultūros ir politikos naujai atrastuose namuose. Todėl muziejus svarbus ne tik Lietuvos, bet ir iš užsienio atvykstantiems šalies svečiams.
Muziejaus ekspozicija lankytojams padės atsakyti į klausimus, kas yra Lietuvos žydas, kas formavo ir formuoja Lietuvos žydų tapatybę, ir kaip ji paveikė lietuvių kultūrą. Muziejus siekia skleisti toleranciją tarp kultūrų, ugdyti empatiją ir tautų bendrabūvį.
Jūs taip pat galite prisidėti prie muziejaus kūrimo: jei jūsų šeima kilusi iš Lietuvos, turite istorijų kuriomis norėtumėte pasidalinti rašykite mums adresu: muziejus@jmuseum.lt
Kviečiame ir Jus prisidėti prie interaktyvios ir įtraukiančios ekspozicijos kūrimo paremiant mūsų projektą: https://bit.ly/3oCG07i
Informacija apie paramos gavėją:
Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Įstaigos kodas: 190757374
Adresas: Naugarduko g. 10/2, Vilnius, LT-01309
Atsiskaitomosios sąskaitos numeris: LT 417044060001122232, AB SEB bankas
Mokėjimo paskirtyje prašytume nurodyti, kad tai Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejui skiriama parama.
Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Įstaigos kodas: 190757374
Adresas: Naugarduko g. 10/2, Vilnius, LT-01309
Atsiskaitomosios sąskaitos numeris: LT 417044060001122232, AB SEB bankas
Mokėjimo paskirtyje prašytume nurodyti, kad tai Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejui skiriama parama.
↑ | ← |