Būsimasis Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto memorialinis muziejus |
← |
Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus iniciatyva, buvusiame Vilniaus geto bibliotekos pastate, kuriamas Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto memorialinis muziejus.
Prieš Antrąjį pasaulinį karą Strašuno g. 6 (dabar Žemaitijos g. 4) pastate veikė Meficei Haskala (liet. „Švietimo skleidėjų“) apšvietos draugijos biblioteka. 1940 m. pirmosios sovietų okupacijos metu biblioteka buvo nacionalizuota, o 1941 m. pavasarį reorganizuota į biblioteką nr. 5. Iki Vilniaus geto įkūrimo čia veikė pirmasis Judenratas. 1941 m. rugsėjo 6 d. Vilniuje įkūrus getą, biblioteka pateko į Didžiojo geto teritoriją ir veikė beveik iki pat geto likvidavimo 1943 m. rugsėjį. Geto bibliotekai vadovavo pabėgėlis iš Varšuvos, bibliografas Hermanas Krukas, rašęs dienoraštį, šiandien žinomą, kaip „Paskutinės Lietuvos Jeruzalės dienos“. Biblioteka dėl aktyvios kultūrinės veiklos dažnai būdavo vadinama Kultūros centru: čia veikė knygynas, archyvas, statistikos ir adresų biurai, vyko kultūros renginiai.
Bibliotekos pastatas susijęs ne tik su kultūrine veikla, bet ir Vilniaus geto pogrindyje veikusios ginkluoto pasipriešinimo organizacijos FPO (jid. k. Fareinikte partizaner organizacie – Jungtinė partizanų organizacija) veikla. Šiame pastate FPO nariai slėpė ginklus ir mokėsi jais naudotis, o bibliotekos skaitykloje slapta svarstė tolimesnių veiksmų planus. Bibliotekos kieme buvo geto sporto aikštelė, priešais ją – geto kalėjimas. Holokaustą išgyvenę žydai, vadovaujami rašytojų Šmerkės Kačerginskio ir Avromo Suckeverio, šiame pastate 1944 m. įkūrė Žydų muziejų, sovietų valdžios uždarytą 1949 m. Sovietų okupacijos metais buvusios geto bibliotekos pastate veikė Bibliotekininkystės technikumas, vėliau Vilniaus J. Tallat-Kelpšos aukštesnioji muzikos mokykla (nuo 2004 m. pervadinta konservatorija).
2017 m. vasario 28 d. buvusiam Vilniaus geto bibliotekos pastatui suteikta teisinė apsauga – Kultūros vertybių registre, jis registruotas, kaip Vilniaus žydų kultūros įstaigų pastatas. 2018 m. atlikti pastato avarinės būklės likvidavimo darbai. 2019 m. sausio 21 d. Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymu nr. ĮV-21, pastatas paskelbtas valstybės saugomu.
2019 m. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus parengė patikslintą muziejaus projekto „Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto memorialinis muziejus“ investicijų projektą. 2020 m. įvyko kapitalinio remonto darbų techninio projekto parengimo darbai. Atlikti archeologiniai ir pastato polichromijos tyrimai, kurių metu atrasti autentiški puošybos elementai.
Atlikus rangos ir projektavimo darbus, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus lankytojus pakvies į naują Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto memorialinį muziejų, kuris pakeis šiuo metu veikiančią Holokausto ekspoziciją (Pamėnkalnio g. 12). Naujoje ekspozicijoje lankytojai istorinėje aplinkoje galės išsamiai susipažinti su Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto istorija, išvysti autentiškus eksponatus, saugomus muziejaus fonduose.
Prie Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto memorialinio muziejaus projekto galima prisidėti dovanojant ir skolinant eksponatus bei skiriant finansinę paramą. Daugiau informacijos suteiks Mantas Šikšnianas, tel.: 8 62508680 el. p.: mantas.siksnianas@jmuseum.lt
Informacija apie paramos gavėją:
Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Įstaigos kodas: 190757374
Adresas: Naugarduko g. 10/2, Vilnius, LT-01309
Atsiskaitomosios sąskaitos numeris: LT 417044060001122232, AB SEB bankas
Mokėjimo paskirtyje prašytume nurodyti, kad tai Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto memorialiniam muziejui skiriama parama.
Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Įstaigos kodas: 190757374
Adresas: Naugarduko g. 10/2, Vilnius, LT-01309
Atsiskaitomosios sąskaitos numeris: LT 417044060001122232, AB SEB bankas
Mokėjimo paskirtyje prašytume nurodyti, kad tai Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto memorialiniam muziejui skiriama parama.
↑ | ← |